KROJ

Skautský kroj je slavnostní uniformou, která je vizitkou každého skauta. Tento reprezentativní oděv vyjadřuje příslušnost skauta k jeho organizaci. Pro nás skauty je kroj opravdu důležitou součástí, a proto je nutné ho mít.

Skautský kroj se skládá z několika prvků, včetně skautské košile, trojcípého skautského šátku s turbánkem, šňůrky s funkční píšťalkou, odznaku a nášivek. Ke kroji vhodné kalhoty, kraťasy či sukně v přírodní barvě a pevná obuv.

ŠÁtek, turbánek, šňůrka

Šátek a šňůrka jsou neodmyslitelnou součástí skautského kroje. Tyto doplňky jsou k dispozici v několika barevných variantách, které se liší v závislosti na věkové kategorii a funkci skauta.

Šátek

• žlutý – vlčata a světlušky
  • hnědý – skauti a skautky, roveři a rangers

Šnůrky

• žlutá šňůrka – vlčata a světlušky
  • zelená šňůrka – skauti a skautky
  • červená šňůrka – roveři a rangers
  • bílá šňůrka – činovníci
  • modrá šňůrka – členové kmene dospělých

Holky nosí šátek pod límečkem a kluci nad. Šátek je stažený turbánkem nebo svázaný uzlem Dobráček. Turbánek lze koupit nebo vyrobit z provázku či kůže.

ZÁKLADNÍ NÁŠIVKY A ODZNAKY

Na skautský kroj dále patří řada odznaků a nášivek. Ty označují domovské středisko, oddíl a družinu, funkci nositele, získané odborné zkoušky, stupně zdatnosti či kvalifikační stupně – postupně tedy na kroji přibývají. Pro začátek však na kroj patří 5 základních nášivek a odznaků.

Mezinárodní znak skautského hnutí

Nášivka patří doprostřed pravého rukávu 1 cm od ramenního švu.

• nášivka WOSM  – chlapecký a nově i dívčí kmen
  • nášivka WAGGGS – dívčí kmen

Domovenka a číslo oddílu

Následující nášivky označují domovský oddíl nositele kroje.

• mezinárodní domovenka – nosí se těsně nad patkou pravé kapsy uprostřed.
  • domovenka – patří na levý rukáv kroje těsně k ramennímu švu.
  • číslo oddílu – patří pod označení města na levý rukáv.

Slibový odznak

Nosí jej ti, kteří již příslušný slib složili. Skautky podkládají slibový odznak modrým trojlístkem. Slibový odznak nosíme 1-2cm nad patkou levé kapsy uprostřed, na středové ose.

• slibový odznak světlušek
  • slibový odznak vlčat
  • slibový odznak skautů a skautek

kDE skautský kroj pořídit?

Krojové košile, skautské šátky i všechny krojové doplňky lze koupit na Junshop.cz, případně zánovní kusy můžete zkusit pořídit v našem oddíle nebo na skautské Facebook skupině Bazar skautského vybavení.

Pokud byste měli zájem koupit košili přes náš oddíl, napište na: annamachacova.bk@seznam.cz

KROJ SVĚTLUŠEK

493496fd-82de-429e-849f-73626fd0fed6